
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Packaging | Tube |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Min Input Voltage | 2.7 V |
| Output Current | 10 mA |
| Output Voltage | Adjustable |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 days ago) |
| Max Supply Voltage | 6.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Max Output Current | 20 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 4.25 mA |
| Quiescent Current | 4.25 mA |
| Synchronous Rectifier | No |
| Topology | Inverting |
| Switching Frequency | 900 kHz |
| Max Input Voltage | 5.25 V |
| Number of Outputs | 1 |
Stock: 62
Distributors
pcbx
Unit Price$4.93589
Ext.Price$4.93589
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.93589 | $4.93589 |
| 10 | $3.81405 | $38.14050 |
| 25 | $3.53435 | $88.35875 |
| 50 | $3.37695 | $168.84750 |
| 100 | $3.22656 | $322.65600 |
| 300 | $3.05499 | $916.49700 |
| 500 | $2.99153 | $1495.76500 |
| 1000 | $2.91877 | $2918.77000 |
